W okolicy

RSS
Dzisiaj jest poniedziałek, 23 maja 2022 godzina

Szlakami Morawskich Wrót

 

1. SZLAKIEM MIEJSC SAKRALNYCH

 

KOŚCIÓŁ P.W.  ŚW. ANNY W GOŁKOWICACH

KościólDrewniany kościół wzniesiono w 1878 r. Historia budowli sakralnej w KapliczkaGołkowicach jest jednak dłuższa i wiąże się z kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Michała Archanioła, która była miejscem nabożeństw dla rezydującego w Gołkowicach dworu książęcego. Jest to świątynia orientowana, czyli z prezbiterium skierowanym na wschód. Wnętrze świątyni rozświetlane jest światłem dziennym wpadającym przez okna witrażowe. W kościele znajdziemy obraz przedstawiający Św. Annę, nauczającą czytania swą córkę Maryję oraz rzeźby: św. Błażeja i Matki Boskiej z Dzieciątkiem (wpisująca się w cykl tzw. Pięknych Madonn). Kościół jest wpisany do rejestru zabytków i jest jednym z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej. Przed kościołem znajduje się przeszklona kapliczka z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kośiół łaziskaKOŚCIÓŁ P.W. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W ŁAZISKACH

Świątynię zbudowano w II połowie XV w. (potwierdziły to badania dendrochronologiczne) i należy do grupy najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Wewnątrz świątyni znajduje się późnobarokowy ołtarz główny z XVIII w., a w nim rzeźba Matki Boskiej Dzieciątkiem z początku XVI w., pochodząca z dawnego tryptyku ołtarzowego wcześniejszego kościoła 다운로드. Całe wnętrze kościoła pokryte jest XVI-wieczną polichromią, odkrytą w trakcie prac remontowych w 1998 roku. Wewnątrz kościoła znajduje się wyrwa w ścianie powstała w wyniku uderzenia pocisku artyleryjskiego podczas wojny w 1945 r., który nie wybuchł. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wyrwę, zasłonięto szybą z symbolem Opatrzności Bożej. W świątyni znajdziemy kamienną, średniowieczną kropielnicę, drewnianą chrzcielnicę z XVIII w. oraz XVII-wieczną ambonę. W ogrodzenie świątyni wmurowano krzyż pokutny, wykuty z kamienia polnego, a część źródeł datuje go na XIII wiek.

 

 

 

 

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W TURZY ŚLĄSKIEJSanktuarium Turza

Świątynia jest najbardziej charakterystycznym obiektem wyróżniającym się w panoramie okolicy. Została wybudowana w latach 1947-1948 przez ks. Ewalda Kasperczyka. To dzięki niemu parafianie zgodzili się wybrać na patronkę kościoła Matkę Bożą Fatimską. W listopadzie 1948r. kościół został poświęcony. Wkrótce miejsce zasłynęło łaskami. Tak rozpoczęły się pielgrzymki a Turza Śląska zaczęła być nazywana Śląską Fatimą. W 1982 r. miało miejsce poświęcenie tutejszej figurki Matki Bożej przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Katowic. W roku 2004 Matka Boża Fatimska z Turzy Śląskiej otrzymała papieskie korony.

 

W każdą noc z 29 na 30 dzień miesiąca o godz. 20:00 odprawia się Mszę Świętą, którą rozpoczyna się całonocne nabożeństwo. Nocne czuwanie cieszy się w Turzy Śląskiej dużym zainteresowaniem.

 

 

 

 

 

 

 

Poza tym w okolicy warto zobaczyć:

 • Barokowy kościół parafialny Św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie.
  W świątyni znajduje się m.in. unikalna w skali Europy ekspozycja zdobionych trumien i sarkofagów (ul 다운로드. Główna 19, 47-451 Tworków).
 • Późnobarokowy kościół p.w. św. Anny w Krzyżanowicach z ozdobnym obramowaniem herbu rodu Lichnowskich (ul. Główna 50, 47-450 Krzyżanowice).
 • Kaplica Św. Rodziny w Olzie z tabliczkami upamiętniającymi katastrofalne powodzie w 1880 i 1997 roku (ul. Wiejska, 44-350 Olza).

 

TRASA 1

 

 

 

O TRASIE ROWEROWEJ
Czas przejazdu: Gołkowice – Łaziska (ok. 7 km – ok. 25 minut)
Łaziska – Turza Śląska (ok. 11 km – ok. 40 minut)
Trasa prowadzi przez:
Gołkowice, Godów, Łaziska, Gorzyczki, Gorzyce, Turzę Śląską.
Numer szlaku:
rozpoczynamy 24C (czerwony), który równolegle z trasą R4 (zielona) od ul. Jana III Sobieskiego zaprowadzi nas pod kościół w Łaziskach. W Gorzyczkach zmieniamy trasę na 316Y (żółta).

 

 

 

 

 

SAMOCHODEM

 • Kościół p.w Św. Anny – ul. 1 Maja 43, 44-341 Gołkowice
 • Kościół p.w. Wszystkich Świętych, ul. Powstańców Śląskich 2 44-340 Łaziska
 • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Tysiąclecia 15, 44-351 Turza Śląska

 

 

 

QUESTING
W każdą noc z 29 na 30 dzień miesiąca o godz. 20:00 odprawia się Mszę świętą, którą rozpoczyna się całonocne nabożeństwo. Nocne czuwanie cieszy się w Turzy Śląskiej dużym zainteresowaniem 다운로드. Zapraszamy na rozwiązanie Questingów: w Turzy Śląskiej „Śląska Fatima wczoraj i dziś”. W Łaziskach „Skarby Wszystkich .Świętych w Łaziskach”
Questingi dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej w Gołkowicach, gdzie dodatkowo dostępny jest audioprzewodnik z wycieczką do kościoła pw. św. Anny w Gołkowicach.
Punkt Informacji Turystycznej w Gołkowicach, ul. 1 Maja 101 – budynek Ośrodka Kultury.
Questingi dostępne są również na stronie internetowej: www.plenerowe.morawskiewrota.pl

 


 

2. SZLAKIEM DAWNYCH RODÓW

 

 

PAŁAC ROTSZYLDÓW W CHAŁUPKACH0003Chałupki

Pierwsze informacje na temat pałacu pochodzą z roku. Obecny budynek został przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu barokowym. Przy pałacu zachowały się ślady fortyfikacji bastionowych, oraz zarys fosy. Wokół pałacu rozpościera się piękny park założony w XIX wieku, w którym rośnie około 26 gatunków i odmian drzew i krzewów. Od 1983 roku pałac służy mieszkańców i turystom jako hotel
i restauracja. Pałac niedostępny dla zwiedzających. Możliwość zwiedzania tylko z zewnątrz, od strony parku.

CIEKAWOSTKA Tutaj rozpoczyna się Questing „Odkryj meandry na nowo„

 

 

 

 

 

 

TworkówRUINY ZAMKU W TWORKOWIE

Dzisiejsze ruiny to dawna siedziba Reiswitzów, Tworkowskich, czy Wodnikowskich, wzniesiona prawdopodobnie w drugiej połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego.W 1872 roku obiekt został gruntownie przebudowany przez architekta Heidenreicha w stylu neorenesansowym. Zamek uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej i nigdy nie został już odbudowany. Do dzisiaj pozostały po nim jedynie ruiny, świadczące o jego dawnej świetności.

UWAGA!
Wstęp na ruiny płatny.

 

 

 

 

 

 

 

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W GORZYCACH

Zespół pałacowo-parkowy założony przez hrabiów Wilhelma (ojca) i Aleksandra (syna) von Arco, którzy w katach 1839-1893 byli właścicielami dóbr gorzyckich. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą: pałac hrabiego Arco (tzw. pałac górny), pałac myśliwski (tzw. pałac dolny) oraz rozległy park krajobrazowy w stylu angielskim (68 ha powierzchni) z bogatym drzewostanem i stawami 슈퍼패미콤 슈퍼마리오 다운로드.

Dodatkowe informacje można znaleźć w Punkcie Informacji Turystycznej na basenie NAUTICA – ul. Bogumińska 31, Gorzyce.
Tam również rozpoczyna się Questing „Śladami Hrabiego Arco„
UWAGA! Pałac jest niedostępny dla zwiedzających. Park czynny do godziny 20:00.

 

 

NEOGOTYCKI PAŁAC KSIĄŻĄT LICHNOWSKICH W KRZYŻANOWICACH

Pałac, zbudowany został w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma. Od 22 listopada 1775 r. gospodarzami pałacu została rodzina Lichnowskich. Dzięki nowym właścicielom, w pałacu gościli wybitni goście, m.in. w latach 1794-1796 Ludwig van Beethoven,
a w latach 1843-1848 Franciszek Liszt. Dzisiaj znajduje się tutaj klasztor sióstr Franciszkanek i dom opieki.

CIEKAWOSTKA  Od 1995 roku corocznie w maju, w kaplicy klasztornej, odbywają się koncerty poświęcone
pamięci obu kompozytorów, podczas których wykonywane są ich utwory.

UWAGA! Pałac niedostępny dla zwiedzających. Park bezpłatny.

 

 

SAMOCHODEM0004

 • Początek – Ośrodek Kultury w Gołkowicach (Punkt Informacji Turystycznej, ul. 1 Maja 101, 44-341 Gołkowice)
 • Zespół pałacowo-parkowy w Gorzycach – zjazd z ulicy Bogumińskiej w prawo (na wysokości USC), w ulicę Zamkową.
 • Pałac Rotszyldów (Hotel-Restauracja „Zamek„ w Chałupkach). Droga 78 na Chałupki w kierunku przejścia granicznego. Parking przed Hotelem-Restauracją „Zamek„ w Chałupkach, ul. Bogumińska 30.
 • Pałac Książąt Lichnowskich w Krzyżanowicach 핸디소프트 다운로드. Krzyżanowice, parking – zjazd z ul. Wyzwolenia w lewo w drogę nr 363.
 • Ruiny zamku w Tworkowie. Drogą nr 45 na Racibórz. Tworków, ul. Parkowa.

 

 

 


 

3. Z NURTEM RZEKI

 

 

GRANICZNE MEANDRY ODRY

W gminie Krzyżanowice leży unikatowy na skalę europejską obszar doliny Odry, stanowiącej na krótkim odcinku granice polsko-czeską. Bieg rzeki ma tu charakter naturalny, a nieuregulowane wody fantazyjnie meandrują pomiędzy terenami gminy Krzyżanowice a czeskim Bohuminem. Najciekawszy odcinek rzeki ma 7 km i ciągnie się od mostów granicznych, łączących Chałupki i Bohumin, do ujścia Olzy. Kręta rzeka przepływa przez fragmenty lasów nadrzecznych oraz łąki posiadające wysoką wartość przyrodniczą. Odnotowano tu ponad 120 gatunków roślin. Niezwykłe są także zwierzęta: rzadkie motyle, zagrożone wyginięciem chrząszcze, różanka i piskorz oraz rzadki gatunek żaby: kumak górski. W meandrach żyje też bóbr europejski, wydra rzeczna a zimorodek w urwistych brzegach rzeki buduje swoje gniazda.
Na Odrze granicznej wciąż żywe są procesy rzeczne takie jak podmywanie brzegów, tworzenie się ławic, wysp żwirowych i starorzeczy, a nawet przerywanie zakrętów rzeki.

 

Odra 1odra 2

Z uwagi na nadrzeczne siedliska przyrodnicze oraz wyjątkowość żyjących tu zwierząt i roślin, na początku września 2005 roku obszar meandrów Odry został zgłoszony do ochrony w ramach europejskiej sieci Natura 2000 (obszarów o najwyższych wartościach przyrodniczych w Europie). Od 2006 r. na tym terenie funkcjonuje ścieżka dydaktyczna.

 

CIEKAWOSTKA

Meandry można zwiedzać (pieszo lub rowerowo) zgodnie z trasą rowerową, wskazówkami zawartymi w Queście „Odkryj Meandry na nowo„ lub „Ścieżką przyrodniczą – Graniczne
Meandry Odry„

 

 

 

 

 

 

 

SAMOCHODEM0006

 • Początek – Ośrodek Kultury w Gołkowicach (Punkt Informacji Turystycznej), ul 삼성 리커버리 솔루션 6 다운로드. 1 Maja 101, 44-341 Gołkowice.
 • Trasa: Gołkowice, Godów, Łaziska, Gorzyczki, Gorzyce – w lewo w drogę 78 w stronę przejścia granicznego w Chałupkach.
 • Parking samochodowy: Parking przed Hotelem-Restauracją „Zamek” w Chałupkach ul. Bogumińska 30 47-460 Chałupki.
 • Długość trasy: ok. 20 km.
 • CZAS PRZEJAZDU: ok. 25 minut.

 

 

 

 

 


 

4. SZLAKIEM SŁOWIAŃSKICH PRZODKÓW

 

 

KARVINA

W drodze do, albo z archeoparku warto zatrzymać się w pobliskiej Karvinie. Liczne znaczące zabytki Karwiny zgromadzone są w miejskiej strefie zabytkowej. Warto zwrócić uwagę na rynek, ratusz z renesansową wieżą, czy zamek Fryštát (dostępny dla zwiedzających). Tuż obok znajduje się rozległy i okazały park kusi nie tylko możliwością odpoczynku, ale także dużym placem zabaw dla dzieci, ścieżkami rowerowymi czy możliwością wypożyczenia łódek. Spacerując parkiem dojdziemy do obszaru uzdrowiska Darkov z solanką jodowo-bromową.

KARVINA

 

 

 

 

SAMOCHODEM

Do parku archeologicznego można także dojechać samochodem jadąc trasą:
• Gołkowice
• Karvina
• droga na czeski Cieszyn
Za miejscowością Louky kierujemy się za znakami na Archeopark Chotebuz.
Dojazd trwa ok. 20 min.

 

 

                                                                                                     PARK ARCHEOLOGICZNY CHOTĚBUZ

chotebuz2Park archeologiczny Chotěbuz to zrekonstruowany gród słowiański, który istniał między VIII-XI wiekiem. Znajduje się on na drodze prowadzącej z Karviny do czeskiego Cieszyna. Według badań archeologicznych miejsce to było osiedlone już w późnej epoce brązu i w okresie kultury hasztalskiej jdk 1 8 downloads. W V wieku przed naszą erą ówczesna osada została splądrowana i przestała istnieć. Mniej więcej w połowie VIII wieku przyszli Słowianie, którzy opuścili to miejsce prawdopodobnie przed końcem XI wieku. Odbywają się tu różne imprezy: turnieje Słowian, pokazy dawnych strojów, uzbrojenia, walk itp. W 2014 r. archeopark jestw przebudowie.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumct.cz
lub pod nr telefonu: 00 42 055 876 12 11.

 

 

 

 

chotebuz1

ATRAKCJE ARCHEOPARKU
Zwiedzanie Archeoparku Chotebuz z przewodnikiem trwa ok. 1 godziny. Wejście na teren parku o każdej pełnej godzinie. Na terenie parku zobaczymy starosłowiańskie przedmioty, ubrania i chaty w których żyli mieszkańcy grodziska. Odważni mogą sprawdzić swoje umiejętności strzelania z łuku.

 

 

 

 

OKOLICATRASA
Bezpośrednio w pobliżu Archeoparku Chotebuz znajduje się restauracja „Rybí dům”, gdzie można wypocząć, zaspokoić apetyt i własnoręcznie złowić rybę.

 

 

SAMOCHODEM

 • Długość trasy ok. 21 km
 • Orientacyjny czas wycieczki (dojazd, zwiedzanie, powrót) ok. 5 godz.
 • Trasa prowadzi m.in. przez: Zawadę, Karvinę, Louky.
 • Numer szlaku: rozpoczynamy 6258 później zmieniamy na 6257.

 

 

 

 

 

 


 

5. ODPOCZYNEK NA SZLAKU

GMINY


 

6 다운로드. POZA SZLAKAMI MORAWSKICH WRÓT

 

RYBNIK

Miasto, które w średniowieczu pełniło funkcję osady rybackiej dzisiaj ma wspaniałe perspektywy rozwoju kulturalnego, edukacyjnego i gospodarczego. Zwiedzanie rozpoczynamy od zabytkowego, otoczonego kamienicami rynku, na którym w budynku ratusza znajduje się Muzeum Miejskie. Turyści lubiący aktywny wypoczynek znajdą coś dla siebie nad Zalewem Rybnickim. Można tu powędkować i skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego (z możliwością uprawiania windsurfingu). Najmłodszych zaprasza Rybnik-Kamień z rodzinnym parkiem atrakcji: parkiem dinozaurów i bajkową krainą.
Punkt Informacji Turystycznej
pl. Wolności 7, tel. 32 4392200,
e-mail: rybnik@slaskie.travel

 

JASTRZĘBIE ZDRÓJ

Dawne uzdrowisko zmienione w miasto przemysłowe. Kusi nas uroczym parkiem zdrojowym im. Mikołaja Witczaka z zegarem kwiatowym, ścieżkami rowerowymi i pieszymi, obiektami sakralnymi jak drewniany kościół św. Barbary i św. Józefa (z 1647 r.), czy zabytkowym pałacem w Boryni (z II połowy XVIII w.). Wiele wydarzeń dzieje się na takich obiektach jak Stadion Miejski, Jar Południowy, Kąpielisko „Zdrój”, lodowisko „Jastor”, czy skatepark.
Punkt Informacji Turystycznej
ul. Harcerska 14b, tel. 32 471 94 88,
e-mail: pttkj@jasnet.pl

 

RACIBÓRZ

Pierwsze wzmianki o mieście można znaleźć już w kronice Galla Anonima. Gród raciborski istniał już w IX w. i leżał na skrzyżowaniu
szlaków z Czech i Moraw do Krakowa, na Ruś i na Śląsk. Spacer po Raciborzu pozwoli poznać wiele ciekawych historii. Niedaleko rynku znajdziemy XIV w. kościół Wniebowzięcia NMP oraz gotycki kościół św. Jakuba. W dzielnicy Ostróg znajdziemy Zamek Piastowski (ul 다운로드. Zamkowa 2) zbudowany na miejscu grodu golężyckiego. Koniecznie trzeba zobaczyć wybudowaną w XIII w. kaplicę zamkową zwaną perłą górnośląskiego gotyku. Każdego, kto szuka odrobiny spokoju zaprasza Arboretum Bramy Morawskiej (ul. Markowicka 17, Racibórz Ostropa). Znajdują się tutaj rzadkie gatunki zwierząt, roślin i grzybów, ścieżki zdrowia, ścieżki dydaktyczne i „Zaczarowany ogród”.
Punkt Informacji Turystycznej
ul. Długa 2, tel. 32 4157239, e-mail: raciborz@slaskie.travel
oraz budynek Zamku Piastowskiego, ul. Zamkowa 2,
tel. 32 700 60 50, e-mail: zamekraciborz@slaskie.travel

 

WODZISŁAW ŚLĄSKI

Jedno z najstarszych miast Polski przyciąga do siebie turystów zabytkami i ofertą kulturalną. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od spaceru po rynku, wokół którego usytuowane są kamienice z XVII i XIX w. W pobliżu znajduje się Muzeum Miejskie i park zamkowy. Kto woli się poopalać, powędkować, zagrać w siatkówkę albo skorzystać z kajaków-zaprasza wodzisławski Balaton (ul. Łużycka).
Punkt Informacji Turystycznej
(Muzeum Miejskie), ul. Kubsza 2, tel.32 724 82 32,
e-mail: wodzislaw@slaskie.travel

 

KOŁO TURYSTYKI ROWEROWEJ

Koło Turystyki Rowerowej działa od listopada 2008 roku przy Ośrodku Kultury w Gołkowicach. Jego głównym inicjatorem i założycielem jest Stanisław Grym, obecny prezes. KTR działa na terenie Gminy Godów. Skupia amatorów turystyki rowerowej oraz sympatyków sportu w różnym wieku. Organizuje bliższe i dalsze wycieczki połączone ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicy. Koło organizuje także rodzinne rajdy rowerowe i festyny 다운로드.

 

 

LOGA

Wniosek projektowy „Aktywne LGD – czyli mój rower, moja pasja – organizacja rajdów i wycieczek rowerowych po terenie Morawskich Wrót” jest realizowany w ramach działania 413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Unia Europejski Leader Morawskie Wrota Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Projekt „Informacja i promocja a kultura – panel dyskusyjny połączony z promocją nowej strony internetowej” – został wybrany przez Lokalną Grupę Działania Morawskie Wrota i jest realizowany w ramach działania 413: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013."